13. ročník futbalového turnaja
Upravený harmonogram na 7.2.2019
5. februára 2019

Projekt Educate Slovakia 2019

Za nami je ďalší zaujímavý a neobyčajný týždeň.  Žiaci našej školy mali jedinečnú možnosť načrieť do iných kultúr, zdokonaľovať sa v prezentáciách v anglickom jazyku a konverzačných témach. Denti z Indonézie a Giovani z Brazílie boli naši tohtoroční stážisti, ktorí nás veľa naučili, zmenili naše názory a otvorili nám nové komnaty poznania. Ako vyslovil Theodore Isaac Rubin: „Vľúdnosť je dôležitejšia než múdrosť, a až keď toto pochopíme, začíname byť múdri“. Myslím, že sme sa všetci naučili veľkú lekciu a prijali sme do svojho srdca ďalších neznámych, ktorí sa stali našimi priateľmi. Veľká vďaka patrí aj rodine Mahajan a nášmu žiakovi 6.ročníka Akimovi a bratovi Maximovi, ktorí otvorili náruč svojho domova a ubytovali hostí vo svojom dome. Možno pre niekoho samozrejmosť, pre niekoho nepredstaviteľný jav vzdať sa svojho pohodlia a súkromia, no z rozhovorov s našimi stážistami viem, že sa cítili maximálne prijatí a spokojní, hoci tak vzdialení od domova. Celé vyučovanie bolo rozdelené do blokov a každý deň sa venovali inej triede. Žiaci mali cez deň len anglický jazyk a snažili sa všemožne komunikovať. Najprv sme Denti a Gea (ako sme ho skrátene začali volať) naučili o našich zvykoch, kultúre, dokonca sme hrali staré dedinské hry, ktoré miznú z našej kultúry a potom oni na oplátku učili nás ako sa tancuje, rozpráva a dokonca píše portugalsky, ale aj arabským jazykom. Niekedy sa pýtam samej seba, čo môžem dať svojim žiakom, aby boli dobrými angličtinármi, no po tomto týždni mám pocit, že stačí, že sú dobrými ľuďmi a to ostatné si ich nájde. Určite neprestanem volať do našej školy cudzincov, lebo mám vieru, že aj pre mňa aj pre žiakov je to veľká vec.

Mgr. Lucia Králiková