Zelené dopoludnie s rodičmi 2018
Takto vznikal pocitový chodník
9. mája 2018

Štúrov Zvolen

Keď sa nám rozbúcha srdce ako opreteky, potia sa nám dlane a v hrdle nám vyschne a napriek nekomfortu tela máme podať výkon hodný rečníka typu Ľudovíta Štúra, ktorý rečnil za mesto Zvolen na Uhorskom sneme. Vieme si predstaviť, aké ťažké to mali naši žiaci, keď boli vystavení tejto skúsenosti. Naše žiačky sa o rečnenie pokúsili a zvládli to výborne.

Samotnej súťaži, Štúrovo rečnenie ,predchádzala aktívna účasť na workshopoch v Nitre, kde sa budúci rečníci učili ako narábať s jazykovými prostriedkami, ako dôstojne zvládnuť vypracovanie modelového rečníckeho prejavu, nadobudnúť zručnosti v špecifických jazykových prostriedkoch a improvizovať na vylosované témy. Súťažiacich najprv viedli a usmerňovali profesionáli z Katedry slovenského jazyka FF UKF- PhDr. Marcel Olšiak PhD., Mgr. art. Barbora Špániková z Banskej Bystrice , ktorá sa venuje pedagogike a vzdelávaniu dospelých v oblasti hovoreného slova a Mgr. Mariana Hrašková, PhD. – z Katedry slovenskej literatúry, ktorá sa špecializuje na detskú literatúru a interpretáciu umeleckého textu.

Po prípravách sa najodvážnejší stretli v Nitre opäť, tentoraz v Krajskom osvetovom stredisku 3.mája, kde už museli pred porotou a divákmi zvládnuť rôznorodé témy: dotvorenie bájok a vo vyššej kategórii prednes úvahy a vlastnú improvizáciu na vylosovanú tému od poroty. Veľa sme sa naučili, inšpirovali sa víťazmi a na budúci rok to skúsime znova, lebo rečnenie nás baví.