Naša kolegyňa – účastníčka Komenského inštitútu
9. septembra 2019
Slávnostný začiatok školského roka 2019/20
9. septembra 2019
Ukázať všetko

Letný seminár o bádateľstve a učení sa vonku

Trojdňový seminár sa začal v tieni stromov Bratislavského lesoparku, kde sa účastníci, aj naši pedagógovia, venovali ochutnávke rozmanitých aktivít. Podhorská riečka Vydrica  odhalila viacerých drobných obyvateľov: našli sme larvy šidielka a potočníka, kriváky, pijavice aj hrozivo vyzerajúcu vodnú bzdochu. Na mohutnom dube nám pózoval nádherný fuzáč veľký a zisťovali sme vek tak trochu tajomných lišajníkov. Bratislavská príroda je úžasným zdrojom inšpirácie a priestorom na bádanie detí i dospelých. Zisťovali to aj vďaka projektu „Príroda, ktorá učí v BSK“ realizovaného vďaka podpore BSK, počas ktorého sa takýmto spôsobom učitelia inšpirovali k učeniu vonku. Druhý deň prebiehal na Devínskej Kobyle  v podaní skvelého lektora Martina Kříže z českého strediska Chaloupky.  Účastníci spoločne prebudili svoju vnímavosť a jednoduchými spôsobmi  skúšali znázorniť a vysvetliť známe matematické operácie.  Merala sa výšku stromov pomocou priemerky a Christenovho výškomera, odhadoval sa  objem drevnej hmoty, modelovalo sa a fotografovalo bez fotoaparátov. Posledný tretí deň bol venovaný bádateľsky orientovanej výučbe.  Naplno sa vychutnalo bádateľstvo na vlastnej koži v príjemnom prostredí nivy rieky Moravy. Pedagógovia si potvrdili, že vlastným bádaním môžeme  prísť na úžasné veci, že sa veľa učíme, i keď nepotvrdíme stanovenú hypotézu. Pozorujme, skúmajme… a život okolo nás zrazu dostane úplne iný rozmer .