Ľudské telo v 1.A
31. januára 2017
4.Reprezentačný ples
22. februára 2017

Anglický jazyk so zahraničnými lektorkami

????????????????????????????????????

Nielen klasické vyučovanie, ale aj množstvo projektov tvoria súčasť hodín anglického jazyka. Jedným z posledných projektov, ktoré sa realizovali na škole bol  Projekt Educate Slovakia  organizovaný pod záštitou Ministerstva školstva vedy a výskumu SR. Realizoval  sa v termíne od 23. do 27.januára 2017 a pozostával z týždňového učebného plánu. V rámci neho  do školy prišla dvojica lektorov, zahraničných študentov,  Alexandra z Ruska a Nayana z Brazílie. Študentky pripravili a viedli prednášky a interaktívne workshopy, ktoré za aktívneho používania anglického jazyka rozvíjali sebareflexiu, zodpovednosť a toleranciu k rozmanitosti. Témy boli primerané vekovej skupine žiakov, ako aj na  odbúravanie negatívnych zvykov a správania sa, na zlepšovanie povedomia o témach týkajúcich sa mladých ľudí. Nezostalo len pri prezentácii zahraničných študentov. Svoje vedomosti a zručnosti, osvojenie si cudzieho jazyka a schopnosť komunikácie predviedli aj žiaci školy. Ale o jednotlivých častiach projektu už rozprávajú žiaci školy.

„ Po týždni strávenom s Nayanou a Sashou máme väčšie skúsenosti s komunikáciou po anglicky, bližšie sme spoznali ich kultúru, naučili sme sa variť ich tradičné jedlá – ruský šalát a brazílske sladučké bugadiero“, hovoria siedmačky. „Zažili sme s nimi veľa zážitkov, ukázali sme im krásy Komárna, navštívili sme múzeá, navštívili sme krajské mesto Nitru, kde sme vyliezli na hrad, pozreli synagógu a nevynechali sme ani nákupy“, priznali sa deviatačky. Nechýbalo ani športové stretnutie pri bowlingu, ktoré malo pokračovanie pri chutnom sushi a pizzi, kde sa znalosť anglického jazyka precvičovala naozaj veľmi aktívne. „Stážistky boli ubytované v rodinách našich žiakov deviateho ročníka. Niektorí sme im aj závideli. Zabezpečili aj ďalší program, ako kúpanie na plavárni, návštevu susedného štátu, volejbalového zápasu, alebo domácu prípravu tradičných jedál, ako sú pirohy či naše bryndzové halušky. Brazílčanka Nayana bola pozvaná aj k jednému žiakovi z nižšieho ročníka. Mamička jej ukázala výrobu náramkov, ktoré dostala aj do daru“ spomínajú svorne dievčatá. Ako sme sa od stážistiek dozvedeli, pobyt na našej škole bol pre nich veľkou skúsenosťou. Situácie sa striedali, občas  to bolo humorne, občas čudne, občas smutne. Keď nestačil jazyk, tak pomohli aj ruky, kreslenie obrázkov alebo aj posunková reč. A ako toto celé vnímali žiaci, ktorí poskytli ubytovanie? „Vo vašej izbe býva niekto úplne cudzí a zároveň niekto s kým si pomaličky vytvárate vzťah a dokonca po dvoch dňoch sa prezývate ako „brat a sestra“, je to niečo, čo nás posunulo niekde k tolerancii, zodpovednosti ale aj zlepšenia komunikácie.“

A čo dodať na záver? Snáď dve vety žiakov: Angličtina je naozaj skvelá! Musím sa viac učiť, aby som sa aj ja vedel tak dobre dohovoriť!