DOD v 7.A
26. apríla 2017
Škola v prírode 2017
15. mája 2017
Ukázať všetko

DOD deviatakov a druhákov

Enviroexperti 2017 

Projekt „Environmentálni experti “ neziskovej organizácie Živica, v školskom roku 2016/2017 podporuje 20 základných škôl z celého Slovenska pri realizácií vlastných projektov. Po odbornom školení vo Vzdelávacom centre na Zaježovej v témach zodpovednej spotreby pedagógovia preniesli inšpirácie na svoje školy. Vzniklo tak 20 originálnych projektov na témy, ktoré obohatia vyučovanie nielen obsahom, ale tiež formou populárneho rovesníckeho vzdelávania. O živote včiel sa všetky školy dozvedia cez obľúbenú, zábavnú hru „Kráľovstvo včiel“, ktorá je zapojeným školám prednostne zadarmo zapožičaná. 

Žiaci 9.A triedy na ZŠ Ul. Pohraničnej v Komárne sa na rovesnícke vzdelávanie pripravovali vopred na rôznych hodinách:

– na dejepise v školskej knižnici vypátrali a preštudovali  dostupnú literatúru o využívaní byliniek a medu rôznymi kultúrami  od najstarších čias

 – na hodine matematiky sa zdokonaľovali vo finančnej gramotnosti výpočtom množstva a ceny materiálov a surovín, potrebných na výrobu biokozmetiky a pripravovali pracovný list s matematickými úlohami pre mladších rovesníkov

– na hodine chémie preskúmali a porovnávali zloženie a vplyv kozmetických prípravkov a biokozmetiky

–  hodiny biológie venovali rozpoznávaniu byliniek v školskej bylinkovej špirále a významu včiel pre život na Zemi

– na technickej a výtvarnej výchove vyhotovili bylinkovú mapu a pracovné listy

– v čitateľskej gramotnosti sa zdokonaľovali na hodine literatúry vyhľadávaním a čítaním príbehov o bylinkách a včelách, výsledkom čoho bola tajnička pre mladších žiakov

– v rámci etickej výchovy sa zahrali hru Kráľovstvo včiel s najmladšími žiakmi

– na hodinách informatiky zostavili video a fotoprezentácie o príprave biokozmetiky

–  v školskej Babičkinej kuchynke „vykuchtili“ nechtíkové mastičky a prírodné mydlá.

Všetky získané poznatky využili pri rovesníckom vzdelávaní v rámci Dňa otvorených dverí na blokovej dvojhodinovke v 2.B triede. V remeselníckych pracovných skupinách rozprávkarov, včelárov, bylinkárov, mastičkárov a mydliarov prechádzali Potulkami medzi darmi prírody, tak sa totiž projekt nazýval.  Druháci sa pod vedením deviatakov nielen vzdelávali: čítali príbeh, vypĺňali tajničku, riešili matematické zadania, spoznávali bylinky a život včiel, ale aj hľadali a lúštili indície, hádali názvy remesiel, tvorili rýmovačky a predvádzali prácu obyvateľov úľa. V triede, v piatich improvizovaných remeselníckych dielňach , vyrábali spolu biokozmetiku:  mastičky a mydlá, voskové sviečky, bylinkové nápoje a šaláty. Na otvorenej hodine sa zúčastnili aj ich rodičia a niekoľko predškolákov so svojimi rodičmi, ktorí sa nielen dozvedeli veľa nových vecí, ale sa aj  radi zapojili do jednotlivých aktivít.

Živica, ako aj realizátori projektu : žiaci 9.A triedy pod vedením pedagógov: Kataríny Bugáňovej, Mgr. Kataríny Vajkai a RNDr. Márie Hamranovej odkazujú:  Inšpirujte sa a pridajte sa k environmentálnym expertom!