
V dňoch od 17.mája do 22.mája hostila naša Základná škola na Ulici pohraničná 17 žiakov a 7 učiteľov z troch zahraničných škôl vďaka programu Erasmus+. Hostia prišli k nám z Poľska, Talianska a Maďarska– zo škôl, ktoré naši žiaci v minulosti navštívili počas skupinovej mobility žiakov.
Náš spoločný dvojročný projekt „Putovanie pšeničného zrnka“ sa pomaly chýli ku koncu. Slovensko, ako posledná krajina v projekte, zavŕšila prácu učiteľov a žiakov, ktorí sa podieľali na tom, aby spoznávali kultúru chleba a múky v každej zo zapojených krajín. Spoločne sme piekli, navštevovali mlyny, spoznávali národné recepty, tvorili logá a spoločenské hry, či vytvorili 5-jazyčný slovník múky, v ktorom sú príslovia a porekadlá z každej zo zapojených krajín.. Zároveň sme komunikovali po anglicky, no učili sa aj jazyky našich partnerov. Hľadali sme prieniky v kultúrach, no objavovali aj odlišnosti pri spracúvaní zrna a výrobe cestovín, či chleba, no myslíme si, že asi to najdôležitejšie je, že sme sa spoločne spoznávali a dovolili ostatným dostať sa do nášho súkromia domovov a kuchýň.
Na Slovensku sme toho za spoločný týždeň zažili viac než dosť. Hneď prvý deň bol plný tanca v podaní žiakov prvého stupňa, ktorí nám zatancovali a ukázali viacero choreografií. Spoločne s Umeleckou školou v Komárne pod vedením Andrejky Hodekovej nám spríjemnili začiatok dňa a poskytli hosťom príjemný a milý úvod do našej kultúry. Vareškový hip-hop s klasickým folklórom v podaní štvrtákov bol aj tematicky zladený s naším projektom o varení. Prehliadka školy za pomoci našich hosťujúcich študentov bola naozaj od pivnice až po podkrovie budovy školy. Hosťom sa páčili priestory a hlavne história, ktorá sa skrýva za stenami našej základnej školy. Aktivity ako výroba modrotlače na vlastné zásterky, hodina slovenského jazyka, pieseň, ktorú žiaci zvládli za pomoci gitary, či športové zápolenia v skupinách všetci zvládli výborne! Po obede sme sa pobrali na obhliadku pevnosti, ktorú máme v Komárne a v anglickom jazyku si všetci mohli vychutnať zaujímavosti, ktoré sa dochovali o tejto kultúrnej pamiatke, ale aj legendy a mýty, ktoré sa k nej viažu. Deň sme zavŕšili návštevou radnice a privítal nás aj primátor mesta Béla Keszeg. Zahraničným študentom a učiteľom, ale aj žiakom našej školy vysvetlil, aké dôležité sú medzinárodné priateľstvá na svojom vlastnom príklade, opísal naše mesto, povypytoval sa na náš spoločný projekt a žiakom dal aj malú pozornosť z regiónu a lokálnej výroby. Prehliadka mesta cez Európske nádvorie nemohla chýbať a viacerým sa zdalo, že sme toho stihli toľko, ako za tri dni! Druhý deň v Kolárove sme navštívili firmu Vitaflora, kde nám veľmi ochotne spravili prehliadku mlyna, ktorý produkuje kvalitné múky a iné výrobky zo zrna, ako napr. strúhanku. Ukázali sme hosťom aj históriu v podobe starého mlyna, ktorý je na vode a dnes slúži ako múzejný exponát. Po obede v Kolárove sme mali možnosť piecť svoje sladké pletenky za pomoci pojazdnej pekárničky pána Štefana Foldeša, ktorý ochotne prišiel aj so svojou ženou na náš školský dvor a učil deti a učiteľov ako si zamiesiť a vyrobiť vlastné malé vianočky. Za pomoci kolegyne Elenky Sabovej si všetci mohli cesto-ale hlinené-vyzdobiť v tvare srdiečok, ktoré si na konci týždňa odniesli ako suvenír. Tretí deň bol fyzicky náročný, no nádherný. Prialo nám počasie a výstup na Zobor v Nitre a potom potulky prírodou až k Drážovskému kostolíku sa páčili všetkým asi najviac. Sprievodca nám otvoril dvere kostola a my sme si urobili malý piknik na tráve s nádherným výhľadom na mesto Nitra. Naši priatelia z cudziny si mohli mesto pozrieť zbližša a návrat do Komárna bol až neskoro večer. Vo štvrtok sme zavítali do Búču, konkrétnejšie do vinárstva Karkó, ktoré nás celý deň zahrnulo aktivitami ako pečenie pagáčikov, posúšikov, ktoré sme si natierali lekvárom, únikovými miestnosťami a výrobou malých náramkov, ktoré si decká mohli darovať, alebo zaniesť domov. Učiteľom bola poskytnutá aj prehliadka vinárstva a pán majiteľ im porozprával o množstve a druhoch vín, ktoré sa u nich vyrábajú. Žiaci si zahrali spoločenské hry, ktoré každá krajina doma vyrobila a vymenili si ich nakoniec navzájom. Po celom dni obdržali naši hostia certifikáty participácie na projekte Erasmus+ a malé pozornosti, ktoré im pripravila naša škola. Všetko sa raz musí skončiť a aj náš projekt a projektový týždeň sa ukončil po odchode všetkých hostí. Dúfame, že si odnášajú pozitívne spomienky na naše mesto, našu pohostinnosť, na prijatie rodín a školy a hlavne dúfame, že naše priateľstvá ostanú živé aj v budúcnosti. Veľmi si prajeme, aby sa podaril aj nový projekt, ktorý by poskytol možnosť ďalším žiakom zažiť takéto bohaté zážitky a výmeny v zahraničí a u nás na Slovensku.