Úspešní atléti
29. mája 2018
Keď čítanie sa stáva zážitkom
10. júna 2018

Kreatívne písanie

O tom, že písať môže byť aj zábava sa presvedčili piati odvážni žiaci, ktorí v Nitre v Krajskom osvetovom stredisku zažili deň plný písania a nových námetov. Zároveň ich motivovali k tomu, ako sa v tejto aktivite môžu ďalej zlepšovať. Starší žiaci sa popasovali s modernizáciou klasiky v slovenskej literatúre. Diela ako Rysavá jalovica, ktorá sa zmení na pregemblené fáro, ktoré dvaja Adamovia zapijú v kasíne, alebo Žltá ľalia, kde Adam-postmortem vyťahuje ženuške značkovú kabelku spod prahu dverí, či Turčín retro Poničan, ktoý v chrastí nenachádza ženu lež starý mobil, sú len niektoré z myšlienok, ktoré žiaci sami rozvíjali, podaktorí i zveršovali, navzájom komparovali a veľa sa pri tom nasmiali. Čítanie diel nemusí byť nuda, môžeme sa s nimi hrať, slová sú koráliky na šnúrke, ktoré možno navliekať, spájať, meniť, ihrať sa s nimi. Obyčajné predmety okolo nás, ľudia, ktorých sme možno stretli len raz v živote, môžu byť námetom na náš spisovateľský rast. Práca v skupinách, počúvanie detí z iných škôl, dobre mienené rady pedagógov naslovovzatých, nás nasmerovali snáď smerom, že písanie už nebude strašiakom, ale zábavou. Vždy sa dá zlepšovať, čo už vieme a hravou formou to ide ľahšie. Nabudúce dovidenia kreatívne písanie!