Deň bielej pastelky
27. septembra 2019
Ochutnávka outdoorových aktivít
13. októbra 2019
Ukázať všetko

Lingua Fest 2019

Žiaci našej školy brázdili chodby Ekonomickej univerzity v Bratislave a splynuli s davom, ktorý sa ako včely v úle hemžil priestormi školy. Oslávili sme Deň jazykov-26.septembra. Zúčastnili sme sa jazykového festivalu , aby sme poznali čaro nepoznaného.
Viete, že na svete existuje možno až 7000 jazykov? Polyglot ovláda niekoľko, no my, bežní smrteľníci, možno dva-tri. Medzi jazykmi existujú podobné vzťahy ako medzi členmi rodiny. Väčšina európskych jazykov patrí do skupiny indoeurópskych jazykov. Väčšina európskych jazykov patrí do troch širokých skupín: germánske, románske a slovanské jazyky. Počuli ste už o tocharčine? Dorotka so Saškou sa dozvedeli, že je to vymretý jazyk tvoriaci nezávislú vetvu indoeurópskej jazykovej rodiny. Tocharčinou sa hovorilo v severočínskom Turkestane. Viete, že v čínštine sú štyri základné tóny? Počuli ste, ako sa učiť slovíčka pomocou goldlistu? Cwtch, chupotero, saudade, nie, nie sú to preklepy, aj takéto slová ste sa mohli naučiť z Welšiny, Španielčiny alebo Portugalčiny. (v preklade objatie, človek, ktorý má viac platov a nostalgia).Každý si vybral prednášku, ktorá ho/ju zaujala, ak ste sa chceli hrať(ako aj ja) ponoriť sa do víru stánkov, kde rôzne kultúry propagujú svoju krajinu, bolo to veľmi ľahké a pútavé. Inšpiráciu našli žiaci aj učitelia vo forme hier, ktoré sa dali vyskúšať, pomocou kvízov a lektorov, ktorí vedeli ako sa s cudzím jazykom skamarátiť. Nedalo sa odolať ani tombole, tak odchádzam so slovníkom cudzích slov, ktorý som náhodne vyhrala.

Škoda, že sa nedalo byť na dvoch miestach naraz, po prečítaní príspevkov, ktoré mi žiaci po seminároch napísali, mi vyšiel jediný záver: NA BUDÚCI ROK SME TAM ZNOVA, ALE NA DVA DNI!