Malá konferencia ročníkových prác 2017
Ocenenie vo výtvarnej súťaži
4. júla 2017

Veľká konferencia ročníkových prác 2017

Vyše desať rokov má tradícia prezentácie ročníkových prác žiakov na našej škole pred spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi ale aj odbornou porotou. Zo začiatku to boli len začlenení žiaci s nadaním, ale postupne sa k nim pridávali aj žiaci z ostatných ročníkov. Prezentácie prerástli do rozmerov celoškolského podujatia a prebiehajú 3 až 4 dni.

Ročníková práca má byť vyjadrením špecifického záujmu žiaka, pri ktorom má hlavne vo vyšších ročníkoch vniknúť hlbšie a širšie do témy a dieťa sa má jej prostredníctvom realizovať vo svojej dominantnej oblasti, vyjadruje v nej  svoje vlastné postrehy, názory. Prevedenie môže byť rôzne, od jednoduchého plagátika, posteru, prezentácie v Power Pointe, vytvorenia 3D modelov, videonahrávky, počítačového programu. Ročníková práca je výlučne domácou aktivitou, učiteľ môže dieťaťu poradiť, vysloviť svoj názor, pomôcť v rámci individuálnych konzultácií. Pomoc rodičov je neodmysliteľná, predpokladá sa hlavne podpora, povzbudzovanie, pripomínanie, rady, návšteva múzeí, výstav, poskytovanie literatúry, internetu, návšteva knižníc, technická pomoc. Celkovému konečnému výtvoru predchádza dlhá, u niekoho aj niekoľkomesačná príprava. Nesmú chýbať povinné konzultácie s pridelenými konzultantmi – učiteľmi, zber a spracovávanie materiálov a na záver vytvorenie konečného diela.

Začiatok júna sa v škole niesol v duchu prezentovania pred auditóriom. Žiaci nižších ročníkov prezentovali v rámci svojich tried, starší žiaci boli rozdelení v jednotlivých sekciách: v prírodovednej, v technickej, v spoločenskovednej a v športovej. Najlepšie prezentácie boli vybraté na celoškolskú prezentáciu pred odbornou porotou v zložení: Béla Keszeg, viceprimátor Komárna, Tímea Szénási, predsedníčka komisie školstva, Ľudovíth Gráfel z Podunajského múzea, Marek Bujdoš z Prírodovedeckej fakulty UK Bratislava, olympionik Erik Vlček a Slavomír Ďurčo, riaditeľ školy. Pred túto komisiu predstúpili a svoje práce predstavili žiaci:

Ondrejko Gajdáč z 1.C – téma: Sparťan Race
Nelka Králiková z 1.B – téma: 10 naj zvierat sveta
Nikolas Šulák z 2.B – téma: Striedanie ročných období
Peťka Bujdošová z 3.a – téma: Dunaj
Akim Mahdjan zo 4.a – téma: Odpady
Anička Wang z 5.a – téma: Čína
Miška Froncová z 5.a – téma: Detská cukrovka
Saška Poláková z 5.b – téma: Rybárstvo
Adelka Čéryová z 9.a – téma: Olympijské štadióny
Kristínka Sokolová z 9.a – téma: Ako sa naučiť cudzie jazyky
Andy Veselá z 9.a – téma: Sny

Odborná komisia bola prekvapená vysokou kreativitou detí, ich zručnosťami, plynulou prezentáciou zistených informácií a u mnohých aj odborným prístupom. Deti odmenili potleskom a ich otázky k jednotlivým témam nemali konca. Ročníkové práce majú aj  výchovno — vzdelávacie ciele, ako  je rozvoj zručností, štúdium odbornej literatúry, orientácia v informáciách, samoštúdium, triedenie javov, analýza a syntéza javov, aplikácia,  uplatnenie skúseností, kreativita, kritické myslenie, argumentácia, zdôvodňovanie, presné vyjadrovanie, obhajovanie vlastnej práce a názorov.

Škola podporuje a vyhľadáva  talenty, ale podporuje aj všetky ostatné šikovné a kreatívne deti, ktoré sú schopné pretaviť a vyjadriť  svoje vlastné postrehy a názory aj formou ročníkových prác. Všetkým úspešným žiakom blahoželáme a želáme ešte veľa zaujímavých nápadov, tém a prác.