Mikuláš 2018
Ekoalarm – rovesnícke vzdelávanie
12. decembra 2018

Zážitkové vyučovanie v 1.a

Naši prváčikovia sa vzdelávajú aj formou zážitkového vyučovania. Využívaním prírodných materiálov, akým je koža , kakaové maslo, včelí vosk, prírodné esencie či morská soľ, vlastnoručne vyrábali ozajstné produkty: kľúčenku, náramok, balzam na pery či soľ do kúpeľa. K osvojeniu všetkých zručností potrebných pri výrobe si prizvali aj ozajstných odborníkov, remeselníkov. Na takejto forme vzdelávania je úplne prirodzené, že sa ho zúčastní aj rodič – tentokrát to bola jedna z ich mamičiek. Deťom sa činnosti veľmi páčili a ani si neuvedomili, že sa vlastne učia. Zážitkové vyučovanie je založené na osobnej aktivite žiaka. Najdôležitejší je zážitok, ktorý vzniká pri aktívnom riešení najrozličnejších úloh. Následne sa zážitok premení do podoby skúsenosti, ktorá sa dá využiť v praxi. Okrem odborných vedomostí a zručností sú dôležité aj sociálne zručnosti, schopnosť vzájomného pôsobenia a spolupráce. Učiteľ žiakov usmerňuje počas celej aktivity. Ich vzťah je partnerský, pričom žiaci preberajú veľkú časť zodpovednosti za danú činnosť.
Touto cestou sa chceme poďakovať kožiarovi Ivanovi, kozmetičke Ľubke a mamičke Adrike za cenné rady, trpezlivosť a zážitok.