Deň narcisov 2016
17. apríla 2016
Deň Zelených škôl s rodičmi 2016
24. apríla 2016
Ukázať všetko

Deň Zelených škôl – Deň Zeme 2016

Prvý deň projektu bol zameraný na strukoviny, keďže Organizácia spojených národov  pre výživu a poľnohospodárstvo vyhlásila rok 2016 za Medzinárodný rok strukovín. Tieto plodiny predstavujú dôležitú súčasť nášho jedálnička. Ich semená sú bohatým zdrojom rastlinných bielkovín, škrobu, vlákniny, esenciálnych mastných kyselín, vitamínov a minerálnych látok. Obohacujú pôdu o dusík, vďaka čomu sa dá ušetriť na spotrebe priemyselných dusíkatých hnojív. Program začal rovesníckym vzdelávaním, ktorý pre všetky ročníky pripravili žiaci 9.A triedy. Vo vekovo zmiešaných družstvách pokračovali aktivity na školskom dvore. Mladší žiaci pomáhali najskôr Popoluške roztriediť strukoviny a bylinky, následne z nich vyhotovili obriu strukovinovú kuchársku knihu. Pre zabezpečenie budúcej úrody a veľmi výživného zeleného hnojiva  zasiali fazuľu, hrášok, cícer a šošovicu. Po osviežujúcej ochutnávke strukovinových nátierok, ktoré pre nich pripravili žiačky piateho ročníka, tvorili a ilustrovali krátky príbeh s ponaučením a dôležitými informáciami o agáte – významnom zdroji dusíkatých hnojív.  Zábavnou úlohou bolo vlastné video na pesničku Kam nás to zaveje. Staršie ročníky pracovali počas dňa v štyroch rôzne zameraných tímoch. Výskumníci dostali za úlohu spracovať informácie o dominantnom postavení rôznych krajín sveta v rámci poľnohospodárskej produkcie a negatívnom vplyve na životné prostredie.  Prieskumníci zisťovali v rôznych obchodných reťazcoch druhy ponúkaných strukovín, ich krajinu pôvodu a povedomie obyvateľov Komárna o význame týchto plodín. Cez internetovú stránku školy rozbehli anketu o možnostiach nákupu plodín od miestnych farmárov. Dobrovoľníci  realizovali pravidelnú údržbu  mestského parku, ktorý si na jeseň vzal pod patronát environklub Zelená planéta, pôsobiaci pri našej škole. Záhradníci pokračovali vo zveľaďovaní ekocentra v areáli školy  tvorbou pocitového chodníka, výsadbou kríkov a tráv, revitalizáciou jazierka a bylinkovej špirály.