Lyžiarsky kurz 2018
23. februára 2018

NIE VŠETCI MÁME MOŽNOSŤ CESTOVAŤ

????????????????????????????????????

Nie všetci máme možnosť cestovať, nie všetci si môžeme dovoliť každý rok navštíviť inú krajinu a spoznať odlišnú kultúru. Naša základná školauž tretím rokom hostila dvojicu vysokoškolákov, ktorí sú u nás v rámci projektu Educate Slovakia. Projekt  je zameraný na zlepšenie interkultúrneho porozumenia a globálneho zmýšľania slovenskej mládeže a na podporu rozvoja ich líderských schopností prostredníctvom medzinárodného prostredia a moderného neformálneho vzdelávacieho programu.

Projekt pozostáva z týždňového učebného plánu, v rámci ktorého prichádzajú lektori, vysokoškolskí študenti,  z rôznych častí sveta viesť prednášky a interaktívne workshopy, ktoré za aktívneho používania anglického jazyka rozvíjajú sebareflexiu, zodpovednosť a toleranciu k rozmanitosti. Počas týchto pár dní nám  študenti otvárajú oči a cez ich prezentácie, rozhovory, varenie a tanec cestujeme, komunikujeme a spoznávame inakosť, ktorá zbližuje.

Tento rok nám mladá dvojica študentov odkryla Indonéziu s krásnymi vodopádmi, budhistickými a hinduistickými chrámami, nebezpečnými  jedovatými plazmi, činnými sopkami a fantastickými kapustnými plackami z ryžovej múky. Tie chutili asi každému, kto mal šancu ich ochutnať, lebo sa minuli skôr, ako sme vládali vyprážať.  Spoločná prechádzka mestom, zábava na bowlingu, či posedenie pri horúcej čokoláde nás dostali o krok bližšie k tejto nepoznanej krajine, ale aj ku komunikácii v cudzom jazyku. Jakarta – hlavné mesto s počtom obyvateľov ako dve Slovenské republiky je v pohybe ako úľ, no naši hostia Damar a Evin, ktorú sme volali aj Josephin, uvítali komornú atmosféru nášho mesta, boli prekvapení  veľkosťou našich bášt a žiaci ich naučili, čo by si z našej malej, ale krásnej krajiny mali domov zobrať na pamiatku. „Cítili sme sa tu skvele“, sú ich slová. Hosťovská rodina Grolmusovcov, ktorá ich ubytovala, sa stala na pár dní ich druhým domovom a preto im patrí veľká vďaka! Tešíme sa spoločne na ďalší ročník, na nepoznané a skvelých ľudí, ktorí navštívia našu školu.